Probíhá filtrování...

Pozostałość magnetyczna lub magnetyzm spoczynkowy

Magnetyzm szczątkowy jest często wywoływany (celowo lub nieumyślnie) przez pola magnetyczne w bezpośrednim sąsiedztwie, takie jak stoły zaciskowe, transportery magnetyczne lub ogrzewanie indukcyjne. Innymi przyczynami mogą być spawanie łukowe, obróbki maszynowe, formowanie na zimno a nawet wibracje mechaniczne.

Mały demagnetyzer     Magnetyzm w częściach frezarki

 

Konsekwencje magnetyzmu szczątkowego mogą być pożądane, albo problematyczne lub nawet bardzo kosztowne. Przyczepianie się wkrętu do końcówki śrubokrętu może być pomocne; ale dwa produkty w formie, które przywierają do siebie to niepożądana sytuacja — powoduje to przerwę w produkcji i generuje straty finansowe. Inne możliwe konsekwencje niepożądanego magnetyzmu: chropowata powierzchnia po cynkowaniu, wnikanie spawów tylko po jednej stronie szwu, szybkie zużycie łożysk lub drobiny metalu przywierające do części i narzędzi.

Tych konsekwencji można uniknąć dzięki demagnetyzacji materiału.

Zjistit více

Anisotropní

Když je magnetický materiál natlačen do magnetického pole, nazývá se preferenčně orientovaným a anisotropním. Anisotropní materiál lze zmagnetizovat pouze v preferenční orientaci.