Probíhá filtrování...
Probíhá filtrování...

Magnetická filtrace

Odstranění kovových nečistot

Magnetické separátory filtrují a odstraňují kovové nečistoty z vašich produktových toků. Zaručují kvalitu produktu a zabraňují poškození strojů.

Kovové nečistoty - také nazývané cizí tělesa - mohou vstupovat do vaší výrobní linky mnoha způsoby. Kusy železa nebo oceli v surovinách, svorky, hřebíky a šrouby z obalů, šrouby a matice, které se uvolnily vibracemi, opotřebením pohyblivých dílů, rzí nebo korozí atd. Tato cizí tělesa mohou „'znečistit'“ váš hotový produkt a mohou také způsobit závažné poškození vašeho strojního zařízení. Vyřazení výrobních šarží je nákladné, ale může být ještě nákladnější, pokud není znečištění objeveno a odstraněno, následkem čehož může dojít k nezbytnému stažení produktu z oběhu. Následně budete čelit značným nákladům a potýkat se s poškozením pověsti.


 magnetické tyče s částicemi železa
Odfiltrované částice železa

Film o detekci a separaci
 deskové magnetické separátory s částicemi železa
Deskové magnetické separátory
 tyčové magnety s částicemi železa
Tyčové magnetické separátory

Magnetický separátor nebo detektor kovů?

Magnetický separátor filtruje (a následně likviduje) nebo okamžitě odstraňuje kovové nečistoty z produktového toku. Magnetické separátory mají za následek prakticky nulovou ztrátu produktů a jsou vhodné pro odstraňování pravidelně se vyskytujících a velkých množství kovových nečistot.

Detektor kovů se používá zejména jako prostředek kontroly pro sporadicky se vyskytující kovové nečistoty. Detektor kovů pouze detekuje. Pokud chcete odstranit detekované částice kovu, musíte také zastavit výrobní linku nebo mít vyřazovací mechanismus, který kovové částice vyřadí - následkem je ztráta velkého množství produktu.
Tři dobré důvody k instalaci magnetického separátoru

1. Magnety zlepšují kvalitu/čistotu vašeho produktu

Znečištění potravinových produktů cizími tělesy může vést k reklamacím, velmi nákladnému stažení produktu z oběhu a poškození pověsti. A nejde jen o potraviny: i ta nejmenší cizí tělesa nejsou žádaná ve farmaceutickém průmyslu, chemickém průmyslu nebo sypkých minerálních produktech a snižují kvalitu hotového výrobku.

magnetické filtrování železných nečistot

2. Magnety předcházejí poškození vašeho výrobního strojního zařízení

Umístěním magnetického separátoru před vstup vašeho výrobního zařízení - např. drtiče, kulové mlýny, kolíkové mlýny, kalandry a rozmělňovače - zabráníte poškození svého strojního zařízení a zastavení výroby. Magnetický separátor velmi účinně filtruje kovové nečistoty z toku sypkého materiálu; funguje nepřetržitě a poskytuje vysokou úroveň provozní spolehlivosti.

 poškození stroje způsobené kovovými nečistotami

3. Magnety předcházejí výbuchům prachu

Jemný prach v kombinaci s kyslíkem a zdrojem vznícení může mít za následek výbuch prachu. Odfiltrováním kovových částic z procesu předem magnety odstraní důležitý zdroj vznícení: náraz kovu na kov. Tím se předchází vážným zraněním (či horším situacím) a vysokým nákladům za poškození vašich strojů.

Mnoho našich magnetických separátorů je vhodných pro použití v ATEX zóně 20/21. Jako certifikovaný výrobce zařízení ATEX má společnost Goudsmit externě certifikovaný systém zajištění kvality, který zaručuje bezpečnost našich magnetických separátorů před výbuchy.

Použití magnetů k předcházení výbuchům prachuHlavní skupiny magnetických separátorů

Používáme tři typy magnetických separátorů, každý s vlastními specifickými vlastnostmi a použitím:

 1. Magnetické separátory s deskovými nebo blokovými magnety (závěsnými magnety) mají magnetické pole s hlubokým průnikem k zachytávání feromagnetických kovových částic od velikosti 1 mm. Deskové magnety, deskové magnety do skluzu a magnety s externími póly se používají v potrubní přepravě. Tyto systémy jsou permanentně magnetické. Závěsné magnety (velké blokové magnety) s dopravníkovým systémem a bez něj (závěsné magnety) vytahují kusy kovu z toku materiálu na procházejícím pásu; tyto typy lze najít v hlavní skupině Recyklace a třídění.
 deskové / blokové magnety


 1. Magnetické separátory s tyčovými magnety mají extrémně silné magnetické pole ale s menším průnikem. Nejlépe se tedy hodí k filtrování malých železných nečistot a dokonce slabě magnetických nečistot (např. nerezové oceli obráběné za studena) od velikosti 30 µm. Naše magnetické rošty/mřížové magnety, Cleanflow magnety a magnetické filtry využívají tyčové magnety.
 tyčové magnety
 1. Magnetické separátory s válcovými magnety se používají v našich trubkových magnetech, bubnových magnetech, magnetických válcích a eddy current separátorech neželezných kovů. S výjimkou trubkového magnetu tyto magnety nezadržují zachycené kovové částice (k pravidelné likvidaci), ale spíše je likvidují nepřetržitě. Jsou tedy schopné manipulovat s velkým množstvím znečišťujících kovových částic. Velmi odolné typy bubnových magnetů, magnetických válců a eddy current separátorů neželezných kovů lze najít v hlavní skupině Recyklace a třídění.
 válcové magnetyZ jakých verzí a možností si mohu vybrat?

V rámci rozsáhlé standardní řady magnetických separátorů existuje mnoho dostupných možností. Tímto způsobem jsme vždy schopni najít vhodný produkt pro váš problém s kovy. Pokud však nebudeme schopni najít to správné řešení v naší standardní řadě produktů, naši technici vám s radostí navrhnou řešení na zakázku.


Potravinářské/farmaceutické verze

 • Magnetické filtry, které splňují přísnou evropskou potravinářskou směrnici ES 1935/2004 a pokyny EHEDG.
 • Magnetické filtry, které jsou vhodné pro čištění na místě (CIP).
logo člena EHEDG

Verze odolné výbuchu prachu

Pro oblasti s rizikem výbuchu prachu dodáváme magnetické separátory s certifikací ATEX.

logo Ex ATEX

Povrchová úprava

 • Lakování (pouze pro produkty, které nejsou zcela vyrobeny z nerezové oceli)
 • Abrazivní tryskání - Ra 3 µm (standardní nepotravinářská/nefarmaceutická povrchová úprava)
 • Bubnové leštění / ruční leštění - Ra ≤ 0,4 µm (standardní potravinářská/farmaceutická povrchová úprava)
 • Elektrolytické leštění - Ra ≤ 0,6 µm (neatraktivní a ne vždy možné v souvislosti s tvarem)
 • Mokré tryskání - Ra ≤ 0,6 µm (nové - lepší odolnost proti ulpívání prášku než u leštění)
Goudsmit magnetický filtr povrchová úprava

Čištění odfiltrovaných kovových částic

 • Systémy tyčových a deskových magnetů:
  • Manuální čištění (manuální utírání železa)
  • Manuální rychlé čištění (s extraktorem - železo spadává po vysunutí extraktoru)

 • Systémy tyčových magnetů
  • Čištění Easy-Clean = poloautomatické čištění
  • Automatické čištění se zastavením výroby / filtry s CIP
  • Automatické čištění bez zastavení výroby

 • Bubnové magnety a pásové separátory (viz také Recyklace a třídění)
  • Automatické průběžné čištění bez zastavení výroby


Výběr magnetu: síla a odolnost vysokým teplotám

V našich separátorech obvykle standardně používáme velmi silné neodymové magnety. Ale v některých případech může být separace pomocí feritových magnetů nebo kombinace neodymových a feritových magnetů adekvátně silným a úsporným řešením.

Neodymové magnety jsou aktuálně nejsilnější magnety na trhu. Stále více jsou k dispozici silnější a silnější verze tohoto materiálu a díky tomu je možné filtrovat stále menší a slabší magnetické částice.

Nevýhodou neodymu je, že standardní verze vydrží pouze teploty do 60 °C.

Feritové magnety jsou asi 10krát slabší než neodymové magnety, ale jsou méně nákladné a také vhodné do vysokých teplot (až do přibližně 200 °C).

U aplikacích využívajících vysoké teploty, kde je také vyžadována vysoká magnetická upevňovací síla, si můžete vybrat z:

 • magnetů odolných vysokým teplotám - až 150 °C nebo dokonce až 200 °C
 • samarium-kobaltových magnetů - až 250 °C nebo dokonce až 350 °C.

Zatímco neodymové magnety ztrácejí s nárůstem odolnosti vůči vysokým teplotám svou sílu, neplatí to pro samarium-kobaltové magnety; magnety tohoto typu, které odolávají nejvyšším teplotám, jsou také nejsilnější. Z tohoto důvodu se samarium-kobalt vždy používá pro teploty nad 200 °C.Goudsmit Magnetics - super silné magnety
Goudsmit Magnetics - všechny typy magnetů

Lakování nebo tvrzení - pro toky abrazivního produktu

U aplikací s tokem abrazivního sypkého materiálu mohou být magnety - a případně i jiné díly - chráněny nátěrem odolným proti opotřebení, jako je karbid wolframu, nebo metodou tvrzení, např. tvrdé chromování.

Goudsmit Magnetics - nátěr z karbidu wolframu

Ovládání

 • Většina magnetických separátorů může být opatřena bezpečnostními senzory k detekci jejich zavření. Můžeme také zabudovat detekci, pomocí které budete moci kontrolovat, zda jsou magnety v skluzu produktu během spuštění výroby.
 • Mezi automatické systémy čištění patří standardně jednoduchý řídicí systém. Můžete je integrovat do celkového řídicího systému vašeho procesu, abyste mohli čištění ovládat z řídicí místnosti.

Goudsmit Magnetics - EHEDG Magnetický filtr s ovládáním senzorem magnetuMohu používat magnetické separátory pro libovolný produkt a s libovolným přepravním systémem?

Ano. Magnetické filtry a separátory lze používat pro prakticky jakékoli toky produktů, výrobní systémy a typy přepravy produktů:


Pro každý typ přepravy produktů

 • Skluzy s volným pásem
 • Pneumatické skluzy
 • Pásové dopravníky
Goudsmit Magnetics - magnetický separátor pro skluzy s volným pádem
Goudsmit Magnetics - magnetický separátor pro pneumatické skluzy
Goudsmit Magnetics - závěsný separátor


Napříč výrobním řetězcem

Magnetické filtry a separátory se používají napříč výrobním řetězcem, od příjmu surovin po zpracování hotových výrobků. Umisťují se například do, za, podél či nad:


 • dopravníkové pásy
 • dávkovací jednotky
 • ventilátory
 • filtrační jednotky
 • vstupy a výstupy zásobníků
 • cyklony
 • míchadla
 • vstupy a výstupy sít
 • rotační ventily
 • sítka
 • vibrační jednotky a vibrační síta
 • atd.


Pro každý typ toku produktů

Magnetické filtry a separátory se používají prakticky ve všech představitelných typech toků produktů:

Obrázek

Typ toku produktů

Typ magnetického separátoru

granulované / hrubé produkty

Tok granulovaného produktu

Např. plasty, minerály a potravinářské produkty.
Příklady: šamot, křemenný písek, sklo, silika, korund, pelety pro vstřikování plastů do formy, kakaové boby, zrní, cukr
Cleanflow magnety
Magnety s externími póly
Deskové magnety do skluzu
Kaskádové magnety
Trubkové magnety
Bubnové magnety
Magnetické válce (viz Recyklace a třídění)
 práškové produkty

Tok práškového produktu

Např. potravinářské produkty, keramika, minerály, farmaceutické a chemické produkty.
Příklady: cukr, kakao nebo sušené mléko, mouka, škrob, tabák, čaj, káva, koření, sůl, laktóza, kojenecká strava, práškový pudr, lithium, oxid hlinitý, oxid titaničitý, saze, krmivo pro zvířata, oxid zinečnatý, uhličitan vápenatý, práškové léky
Magnety s externími póly
 čokoládové produkty

Tok viskózního produktu

Např. maziva a pasty.
Příklady: máslo, olej, rozpuštěná čokoláda
Filtrační magnety s dvojí stěnou
(s vyhřívanou skříní)
 kapaliny

Kapaliny - tok pod tlakem

Filtrační magnety

Náš cíl? Zajistit, aby vaše hotové produkty byly 100% bez škodlivých kovových nečistot.

Všechny magnetické separátory od společnosti Goudsmit jsou primárně určeny k optimálnímu odstraňování kovových nečistot. Všechny naše magnetické separátory se navíc jednoduše instalují a vyžadují malý instalační prostor díky své kompaktní konstrukci.

Naše rozsáhlé znalosti a mnohaleté zkušenosti, působivé moderní testovací centrum a velký výběr magnetických separátorů a možností nám umožňuje najít pro vaše kovové nečistoty to nejlepší řešení. Máme také k dispozici řešení, která jsou plně v souladu s vašimi specifickými oborovými kritérii, normami a certifikacemi.
Je možné magneticky odfiltrovat nebo separovat VŠECHNY kovové nečistoty?

Ne. Ne všechny kovové nečistoty lze magneticky přitáhnout nebo odpudit. Naštěstí je to možné u většiny z nich.

Existují tři typy kovových nečistot:

 1. Železné a ocelové částice (železné kovy). Ty mají feritovou nebo martenzitickou strukturu, a tedy vysokou relativní magnetickou propustnost, takže jsou silně magnetické. Tyto částice jsou k magnetům silně přitahovány.
 2. Nečistoty z nerezové oceli. Jedná se často o částice pocházející z opotřebení vaší výrobní linky. Nerezová ocel má austenitickou strukturu a není tedy v zásadě magnetem přitahována. Nerezová ocel se však stane magnetickou, jakmile je podrobena mechanickému opracování nebo deformaci, jako je tomu u částic pocházejících z opotřebení. Je to proto, že mechanické opracování nebo deformace způsobí, že austenitická struktura se změní na feritovou nebo martenzitickou. S našimi nejsilnějšími magnety můžeme také často odfiltrovat z vašeho toku produktů tyto slabě magnetické částice nerezové oceli.
 3. Neželezné kovy. Nejsou magnetické, a proto nejsou magnetem přitahovány. Tyto kovy lze však často magneticky oddělit pomocí použití „'eddy current'“ separátorů: viz Recyklace a třídění - Separace/recyklace neželezných kovů.
 magnetické vs. nemagnetické

Více informací o magnetismu můžete najít v naší databázi znalostí.
Proč magnetické separátory GOUDSMIT?

Léta znalostí a zkušeností

Společnost Goudsmit Magnetics vám nabízí bohaté zkušenosti a znalosti v oblasti metod magnetické filtrace a separace. Zanalyzujeme váš produkt a použijeme naše zkušenosti a výpočty 2D/3D FEM a navrhneme vám tu nejvhodnější magnetickou metodu.

A pokud si nebudeme jistí? Potom produkt nejprve otestujeme v našem testovacím centru, abychom stanovili, zda bude dosaženo zamýšleného výsledku.


Goudsmit Magnetics - specialisté na magnetismus

Nepřetržitý vývoj

Vaše dotazy, přání a nápady společně s našimi léty zkušeností vedly k vývoji velké řady magnetických filtrů a separátorů.

S jistotou můžeme říci, že nový vývoj spolu s našimi letitými zkušenostmi a v kombinaci s ještě silnějšími magnetickými materiály a lepším softwarem na tvorbu modelů přispěje k tomu, že naše magnetické filtry a separátory budou v budoucnu ještě propracovanější a výkonnější.

Goudsmit Magnetics - nový vývoj magnetických separátorů
Váš proces
Částice k separaci

Produkty

Magnetické tyče

Magnetické tyče jsou stavebními bloky mnoha magnetických systémů a používají se k filtrování toků produktů k odstranění velmi jemných feromagnetických a slabě magnetických částic (např. z obráběné nerezové oceli nebo oxidů železa).

Více informací

Magnetické rošty/mřížové magnety

Magnetické rošty se často umisťují do místa vlévání/vsypávání a filtrují velmi jemné magnetické a slabě magnetické feromagnetické nečistoty z volně proudících prášků a granulátů. Často se používají pro kontrolní účely. Manuální čištění (rychlé čištění).

Více informací

Cleanflow magnety

Cleanflow magnety filtrují velmi jemné feromagnetické (a dokonce slabě feromagnetické) nečistoty z prášků a granulátů v procesech s volným pádem. Mnoho typů a možností; s možností nepřetržitého automatického čištění.

Více informací

Magnetické filtry

Magnetické filtry zachytávají velmi jemné magnetické a dokonce slabě magnetické železné nečistoty nebo prášky v tlakovém potrubí. Mnoho typů a možností; s možností automatického čištění.

Více informací

Trubkové magnety

Permanentní a elektromagnetické trubkové magnety mají jedno velké magnetické jádro a jsou schopné poskytovat vysokou kapacitu filtrování feromagnetických nečistot z hrubých surovin. S možností automatického čištění.

Více informací

Deskové magnety

Deskové magnety mohou viset nad dopravníkovým pásem, mohou být vestavěny do stěny skluzu produktu nebo do plechu, přes který produkt proudí.

Více informací

Deskové magnety do skluzu

Deskové magnety do skluzu se používají pro toky prášků v aplikacích s volným pádem nebo skluzem; jednoduché řešení k odstranění feromagnetických nečistot.

Více informací

Magnety s externími póly

Magnety s externími póly filtrují feromagnetické nečistoty z produktů se špatným tokem. Velké pevné částice mohou také procházet, protože průchod je zcela volný. S možností nepřetržitého automatického čištění.

Více informací

Kaskádové magnety

Kaskádové magnety filtrují feromagnetické nečistoty z hrubých surovin a zajišťují optimální tok. Kaskádové uspořádání nutí produkt procházet v blízkosti tří deskových magnetů. Automatické čištění.

Více informací

Bubnové separátory

Bubnové separátory automaticky a nepřetržitě separují velká množství železných částic z granulových produktů. Několik nových typů bubnů dokonce separuje slabě magnetické částice.

Více informací

Magnetické sběrače

Magnetické sběrače 'zametají' železné částice z čistých nebo hrubých podlah nebo písčitých povrchů; používají se zejména v oblastech, kde se železo obtížně zametá nebo je to zcela nemožné nebo není viditelné, například v písku.

Více informací